Certyfikat OEKO-TEX – co to takiego?

Certyfikat OEKO-TEX

OEKO-TEX Standard 100 jest certyfikatem, który świadczy o jakości produktów tekstylnych i włókienniczych, mających bezpośrednią styczność ze skórą człowieka. Według jakich kryteriów jest on przyznawany? Dlaczego jest on tak ważny? Opowiadamy!

Czym jest certyfikat OEKO-TEX?

Certyfikat OEKO-TEX Standard 100 daje gwarancję bezpieczeństwa wyrobów włókienniczych i tekstylnych, które mają bezpośredni kontakt z naszą skórą. Jest to również jednocześnie ochrona przed szkodliwymi substancjami chemicznymi. Certyfikat ten jest wydawany przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Badań i Testowania w Dziedzinie Ekologii Tekstyliów i Skóry.

Organizacja OEKO-TEZ działa od 1992 roku. Jej znaki towarowe są rozpoznawalne na całym świecie. Swoją siedzibę posiada w Szwajcarii, ale ma ona również osiemnaście neutralnych Instytutów badawczych w Europie i Japonii.

Co oznacza przyznanie certyfikatu danemu produktowi?

OEKO-TEX Standard 100 przydzielany jest przebadanym na obecność szkodliwych substancji tekstyliom. Produkty, które uzyskały ten znak są wolne od niebezpiecznych i szkodliwych substancji, mających negatywny wpływ na stan zdrowia człowieka, jak chociażby barwniki alergizujące czy ekstrahowane metale ciężkie. Tekstylia te są również poddawane testom pod kątem wydzielania zapachów i zgodności z pH skóry. Artykuły, które podlegają certyfikacji, to m.in. tkaniny i dzianiny, tekstylia domowe, gotowe wyroby, nici do szycia czy nawet guziki. 

Jaki jest cel certyfikacji produktu?

Celem certyfikatu OEKO-TEZ Standard 100 jest dostarczenie każdemu konsumentowi wiarygodnej informacji o danym produkcie tekstylnym, które są testowane zgodne z kryteriami Standardu 100. Otrzymanie tego dokumentu nie tylko ułatwia sprzedaż wyrobów włókienniczych na terenie USA, Kanady, Japonii czy Unii Europejskiej, ale również wspiera przedsiębiorstwa produkcji włókienniczej.

W jaki sposób dzieli się produkty?

Organizacja OEKO-TEX wyróżnia cztery klasy, które kategoryzują produkty mające kontakt ze skórą człowieka:

  • klasa I – do niej przywiązuje się największą uwagę; obejmuje ona produkty dla niemowlaków i dzieci do lat 3,
  • klasa II – są to produkty, które mają najczęstszy kontakt ze skórą, jak koszulki, spodnie czy skarpetki,
  • klasa III – produkty, które mają niewielki kontakt ze skórą, np. kurtki, odzienia,
  • klasa IV – jest to klasa podstawowa, w której znajdują się tekstylia mające okazjonalny kontakt z człowiekiem, chociażby obrusy.

Jak długo ważny jest certyfikat?

Certyfikat OEKO-TEX Standard 100 jest ważny przez rok. Potem należy go odnawiać. Aby jednak zapewnić konsumentowi najwyższe standardy, raz na trzy lata, przedstawiciel OEKO-TEX odwiedza firmę posiadającą ten dokument. Ważność certyfikatu można łatwo sprawdzić na stronie internetowej organizacji. Wystarczy wpisać numer z etykiety.

Jesteś alergikiem lub astmatykiem? Produkty z certyfikatem OEKO-TEX Standard 100 są idealne dla Ciebie!

Różne substancje chemiczne czy związki, które znajdują się barwnikach mogą przyczynić się do powodowania reakcji alergicznych przy kontakcie ze skórą, a nawet przedostać się do ciała człowieka przez wilgoć. Produkty certyfikowane znakiem OEKO-TEX Standard 100 dają gwarancję, że nie będą one uczulać, ani nie szkodzą naszemu zdrowiu.

Bezpieczna miesiączka z WIMIN!

Marka WIMIN posiada w swojej ofercie kilka modeli bielizny menstruacyjnej, które są nie tylko komfortowe i bezpieczne, ale również nie przeciekają nawet podczas obfitych krwawień. Co więcej, posiadają one certyfikat OEKO-TEX Standard 100. Nie czekaj! Wejdź na stronę WIMIN i zamów jedną parę dla siebie już teraz!