Fotowoltaika – co zrobić z nadwyżkami energii elektrycznej?

magazynowanie energii

Zainteresowanie energią odnawialną nie maleje. Wprost przeciwnie – coraz więcej osób decyduje się na założenie paneli słonecznych. Takie rozwiązanie pozwala czerpać energię elektryczną ze słońca, a co za tym idzie – uniezależnić się od sieci energetycznej i zaoszczędzić na rachunkach. Wątpliwości mogą się pojawić w kwestii zarządzania nadwyżkami energii elektrycznej. Rozwiązaniem jest magazyn energii elektrycznej, o którym opowiemy w naszym artykule.

Na czym polega magazynowanie energii?

Panele fotowoltaiczne pracują wtedy, gdy świeci słońce. W Polsce pogoda bywa zmienna. Może się zdarzyć, że największe zapotrzebowanie na energię przypadnie na pochmurne dni lub godziny nocne. Okazuje się, że można wtedy wykorzystać energię, nagromadzoną podczas słonecznych dni. Potrzebne są do tego właśnie magazyny energii.

Magazyn energii to urządzenie lub zespół urządzeń, umożliwiających przechowywanie energii w dowolnej postaci. Sposób przechowywania powinien pozwalać na przynajmniej częściowe odzyskanie zgromadzonej energii, a ponadto być bezpieczny dla środowiska naturalnego.

W przydomowej instalacji fotowoltaicznej lub w przedsiębiorstwach najczęściej wykorzystuje się do tego celu specjalne systemy akumulatorowe. Takie akumulatory działają zarówno w sieci typu on-grid (podłączonej do energetyki), jak i off-grid (niezależnej od energetyki). Są stosunkowo lekkie, a przy tym pojemne. Można je rozładować poniżej 50% bez obaw o wystąpienie awarii.

Będący częścią instalacji fotowoltaicznej falownik hybrydowy (inwerter) kieruje wytworzony w ogniwach prąd stały do magazynu energii. W ten sposób można magazynować nadwyżki energii, które zostały wyprodukowane przez panele w słoneczne dni lub nie zostały zużyte przez sprzęty.

Co więcej – magazyny przy instalacji fotowoltaicznej dają możliwość magazynowania energii pobranej z sieci. Możesz wykorzystać to rozwiązanie, aby pobierać zapasy w nocy (przy taryfie, w której obowiązuje niższa cena w godzinach nocnych), a następnie wykorzystać je w razie potrzeby.

Dlaczego warto zdecydować się na magazyn energii?

Jeśli masz instalację fotowoltaiczną, to koniecznie zastanów się nad magazynem energii elektrycznej. Taki system zarządzania energią niesie za sobą wiele korzyści, w tym:

  • Akumulatory współpracują z instalacją fotowoltaiczną – zgromadzone podczas słonecznych dni nadwyżki wykorzystasz w dowolnym momencie.
  • Magazyny energii są bezpieczne – konstrukcja akumulatorów (z ogniw stałych) sprawia, że magazyny energii są bezpieczne dla środowiska. Ponadto wyposażono je w zabezpieczenia, chroniące przed zwarciami i przeciążeniami. Umożliwiają też zasilanie awaryjne wybranych obwodów.
  • Istnieje możliwość rozbudowania magazynu – jeśli będzie taka potrzeba, to możesz rozbudować system, ponieważ akumulatory mają budowę modułową.
  • Akumulatory cechują się długą żywotnością (nawet 20 lat pracy).
  • Brak opłat za przekroczenie mocy.
  • Brak kar za przekroczenie mocy.
  • Zyskujesz gwarancję ciągłości dostaw prądu.

Podsumowując; magazyny energii to świetny sposób zarządzania nadwyżkami prądu. Pamiętaj, aby zdecydować się na dobrej jakości urządzenia, które odpowiednio zabezpieczą zapasy.