Wpływ kąta nachylenia i orientacji paneli na efektywność instalacji fotowoltaicznej

efektywność instalacji fotowoltaicznej

Decydując się na inwestycję w instalację fotowoltaiczna powinniśmy zastanowić się jaki kąt nachylenia i orientacja paneli będzie najbardziej efektywna. Należy wziąć to pod uwagę niezależnie czy fotowoltaika ma znajdować się na dachu czy na gruncie.

Czy kąt nachylenia oraz orientacja paneli fotowoltaicznych ma wpływ na efektywność całej instalacji? Pod jakim kątem najlepiej ustawić panele? Wszystkich najważniejszych informacji dowiesz się z poniższego artykułu. Zapraszamy!

Efektywność paneli fotowoltaicznych – co wpływa?

Efektywność instalacji fotowoltaicznej to nic innego jak sprawność całego systemu. Określa, ile energii elektrycznej moduł fotowoltaiczny może wygenerować ze słońca. Wartość ta zależy jednak od wielu czynników.

Wydajność zależy głównie od użytego modułu fotowoltaicznego. W zależności od technologii zastosowanej w panelu wydajność może się różnić.

Innym aspektem jest temperaturowy współczynnik mocy (PMPP), wyrażony jako procent na stopień Celsjusza. Jest to ważny czynnik, ponieważ wydajność modułu maleje wraz ze wzrostem temperatury. Należy wiedzieć, że im niższy wskaźnik PMPP, tym lepiej.

Kolejnym równie ważnym czynnikiem wpływającym na efektywną pracę systemu jest jej prawidłowy montaż. W tej kwestii nie warto oszczędzać. Dlatego też zawsze wybieraj certyfikowaną firmę, taką jak SunSol. Będziesz mieć wtedy pewność, że Twoja instalacja zostanie zamontowana w prawidłowy sposób, tym samym szybciej zauważysz korzyści jakie ze sobą niesie.

Inne czynniki wpływające na wydajność paneli fotowoltaicznych obejmują kąt nachylenia i orientację, co zostanie dokładnie omówione w dalszej części tego artykułu.

Kąt nachylenia – wpływ na efektywność instalacji

Kąt nachylenia modułu fotowoltaicznego wpływa na ilość generowanej energii. Prawidłowe rozmieszczenie paneli pozwala wydobyć jak najwięcej energii elektrycznej. Ma to wpływ na efektywność całego systemu fotowoltaicznego.

Jeśli panel zostanie nachylony pod niewłaściwym kątem, mniej światła słonecznego będzie docierało do panelu, co może potencjalnie zmniejszyć wytwarzanie energii. Z kolei jeśli panel jest pochylony zbyt nisko, mniej promieni świetlnych dociera do panelu, co może zmniejszyć ogólną wydajność systemu. Natomiast gdy zbocze jest zbyt strome, światło słoneczne będzie padać i odbijać się pod niewłaściwym kątem, co również zmniejszy wydajność systemu zasilania energią słoneczną.

Ważne, aby dostosować kąt nachylenia do miejsca montażu. W Polsce optymalny kąt nachylenia w zależności od szerokości geograficznej wynosi od 30° do 35° w kierunku południowym. Może się to jednak zmieniać w zależności od pory roku i pogody.

Należy jednak pamiętać, że najlepszy kąt, pod jakim można zamontować panele fotowoltaiczne, znajduje się na dachu. Nikt przecież nie będzie zmieniać dachu, żeby panele wytwarzały o 1% więcej energii elektrycznej. Najbardziej optymalne ustawienia to między 15° a 45° szerokości geograficznej południowej oraz między 10° a 35° wschodniej i zachodniej. Jednak w zależności od tego, w której części Polski się znajdujemy, zmieni się kąt nachylenia i odpowiednio zmieni się wytwarzana moc.

Wyjaśnijmy to na przykładzie. W północnej Polsce optymalny kąt nachylenia wynosi 40°. W ten sposób można uzyskać około 970 kWh energii elektrycznej w ciągu całego roku. Natomiast na południu Polski optymalny kąt nachylenia wynosi 39°. Wytworzona w ten sposób energia elektryczna wynosi około 1 MWh.

Orientacja paneli – wpływ na efektywnosć instalacji

Jak wiadomo, ze względu na dużą szerokość geograficzną Polski, panele fotowoltaiczne (https://sunsol.pl/fotowoltaika-dla-domu/) najlepiej montować w kierunku południowym lub południowo-zachodnim. Wtedy moduł fotowoltaiczny otrzymuje więcej promieniowania słonecznego i poprawia swoją wydajność po południu.

Nie oznacza to oczywiście, że fotowoltaikę należy instalować tylko i wyłącznie od strony południowej. Instalując moduły po stronie zachodniej lub wschodniej, maksymalizujemy potencjał naszego dachu i tym samym generujemy więcej energii elektrycznej w ciągu całego dnia. Jest to niezwykle przydatne rozwiązanie, ponieważ  rano i wieczorem koszty prądu są wyższe. Dlatego też możemy uzyskać dodatkowe oszczędności instalując panele po stronie wschodniej i zachodniej.

Należy również zwrócić uwagę na obszary zacienione. Jeśli pewna część dachu znajduje się w cieniu, nie warto instalować tam modułów. Cienie drzew i kominów mogą prowadzić do znacznych strat mocy.

Ważne jest również odpowiednie umiejscowienie modułu fotowoltaicznego. Panele nie powinny wystawać poza krawędź dachu. Ważna jest także odległość między samymi panelami, która powinna wynosić około 10 cm – panele mogą same się chłodzić poprzez kontrolowany ruch powietrza. Zwiększa to wydajność całego systemu zasilania energią słoneczną.

Podsumowanie

Na efektywną pracę systemu fotowoltaicznego wpływ ma wiele czynników. Obejmuje to kąt nachylenia, położenie, montaż, zacienienie oraz wybrane moduły fotowoltaiczne itp. Warto wziąć pod uwagę każdy z tych czynników  podczas projektowania i montażu fotowoltaiki, aby mieć pewność, że system będzie działał w pełni efektywnie przez wiele lat.

Jeśli jesteś zainteresowany wytwarzaniem własnej energii słonecznej i chciałbyś dowiedzieć się więcej na ten temat, skontaktuj się z firmą SunSol. Ich eksperci odpowiedzą na Twoje pytania, podzielą się swoją wiedzą i zarekomendują rozwiązania fotowoltaiczne spełniające Twoje oczekiwania.